Yavru Muhabbet Kuşu Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

YAVRU MUHABBET KUŞUNUN HAKKINDA

Bu kısımda sizlere kendimin tecrübe edinmiş olduğum konuları anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle yavru muhabbet kuşu alırken dikkat etmemiz gereken özelliklerini açıklayacağım. Kuş alırken genelde alıştırmak ve konuşturmak için kuş alırız. Rengin hiç bir önemi yoktur. Zevke göre istediğiniz renk olabilir. Herkes bilirki erkek kuşlar daha iyi konuşur ve çabuk alışır. Ama işin aslı öyle değil. Yavru olduktan sonra dişide alışır, erkekte alışır. Sadece dişiler cinsiyetleri gereği bir ısırgandır. Konuşma ve alışma konusunda aslında erkeklerden aşağı kalmazlar. 

Alacağınız yavruyu nasıl yavru olduğunu bilebilirsiniz? Yavru muhabbet kuşları için alacağınız yerde 3 aylık demelerine inanmayın. Kimse bilmiyor kuşların nezaman çıktığını. Size 3 aylık kuşta lazım değil. Gende 35-40-45 günlük yavruları alınız. Bunlar anne altından yeni yem yemeye başlayan kuşlardır. Gagalarının üzerinde burun deliklerinin olduğu kısım cere diye adlandırılır. Yetişkin kuşlarda cerenin üzerinden başlayan tüyler mavilerde beyaz, yeşillerde sarı olur. Taki gözlerinin hizasındaki tepe başına kadar. Yavrularda ise baş üstündeki siyah yan çizgiler cere üzerinden başlar ve alında dahil olmak üzere yatay siyah tüyler vardır. Yavruların diğer bir özellikleri ise yine cereleri pembedir. Yavrularda cinsiyet ayırımı biraz zordur. Hepsinin cereleri pembedir. Yetişkin kuşlarda erkek mavi dişi beyaz, gri, kahverengi tonlarıdır. Yavruların cinsiyet ayrımı yanılma payı olmakla beraber burun deliklerinden bellidir. Erkeklerin tamamı pembe, dişilerin ise sadece burun deliklerinden başlayan beyazlık vardır. Yavru olduğunu anlayabileceğiniz diğer bir yol ise ayaklarıdır. Ayakları pembe renk olmakla beraber yürüşleri paytaktır.

 

Muhabbet Kuşunu Güvenini Almak
Kuşunuzun güvenini kazanıp kazanamayacağınız evcil olup olmayacağı suskun veya ürkek olacağı, ilk günden belli olur. Mümkünse eve geldiği ilk günden itibaren ona fazla yaklaşmadan sürekli yanında bulunmanız gerekir. Onunla çok konuşmalısınız.

Büyük ihtimalle kuş size karanlık bir kutuda verilmiştir. Delik açılmış bir karton kutu içinde kışın soğuktan yazın sıcaktan korunarak, mümkün olduğunca çabuk eve getirilmeli.

Kutudan direk kafesin içine girişini sağlayacak şekilde çıkarın. Kuş karanlıktan aydınlığa geçeceği için hemen kafese girer. O andan itibaren kuşu yalnız bırakın ve çevresini incelemesini izleyin. Ev ortamına alışmak için etrafı dikkatle inceleyecektir. Eğer bir şey yemez içmezse endişelenmeyin. Kendini rahat hissedince ve arkadaşlarından ayrılma şokunu üzerinden atınca normale dönecektir.

Eğer kuş odayı sigara içenlerle paylaşıyorsa yatmadan önce havalandırın. Lambayı söndürmeden önce rahat olarak tünekte olmasına dikkat edin. Odadaki tüm ışıkları kapatın ama az ışık veren bir lamba bulundurun. Çünkü alışık olmadığı sesler onu rahatsız edebilir ve yem yemesini su içmesini karanlıkta sağlayamayabilir. İlk günün sabahı kuşun kafesinden tutarak onunla sessizce konuşun ve taze yemler verin. Sonra onu yalnız bırakın ki korku ve heyecanını üzerinden atsın.

Daha sonra yavas yavas elimizi kafesin icinde tutarak bizim yakinligimiza alismasi saglanmalidir. Çevresine alışması ele gelmesiyle daha kolaylaşacaktır. Evcil olması çok önemlidir. Evcil demek ele ya da parmağa korkusuzca gelip konması demektir.


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   15925 kez okundu

Yorumlar

kuşlar     28/07/2013 20:17

mrb arkadaşlar kuşum var ve adı şirin. şirin çok tatlı uysal erkek bir kuştu geldiğinde.ama bnm şimdi şu an kolum kırık hastanede ameliyat oldum. herneyse konu bu değil. işte hastanedeyken kuşumu evde yalnız bıraktık. annem eve 1 günde 1 gidince yemini suyunu verip dönüyordu. o zaman annem gelince çok ötüyormuş.7 temmuz 2013 de düştüm. çamlıkta.14 temmuz 2013de taburcu oldum. işte eve geldik ilk işim kuşumu sevmekti. kafesi açtım ve kuşum bnden kaçıyordu. bnde çok üzüldüm. dayımın 500 güvercini var ve kuştan anlıyo diye ona gösterdk. bir şeyi yok dedi biz de doktorlara götürdük ilçlar aldık işe yaramadı. ne yapmalıyım? ayrıca kuşum 10 aylık ve çok tüy döküyor. çiftleştirmeli miyim?
Misafir - eda

kuş     24/11/2012 16:58

benim kuşumun ceresi beyaz renkte biraz mavileşme var
Misafir - sabri

muhabet kusu     11/09/2012 17:29

benim muhabet kusum benden dirk kaciyor :(
Misafir - emre