Kuşlar Neden Ölüyor? Neden Hepsi Hasta.

     Son 15 gündür Muhabbet kuşlarında oldukça fazla hastalanan olduğunu duyuyorum. Benimde kuşlarımdan birkaçı hastalandı.

     Eğer sizinde muhabbet kuşunuzda sürekli olarak durgunluk ve halsizlik seziyorsanız sevdiği şeyleri vermeyi tavsiye ediyorum. Yemekten kesilmesin yeter. verdiğiniz şeylerin bol sulu olmamasına dikkat edin. İshal olursa sulu yiyeceklerden dolayı sadece dışkısında su artımı olacaktır. Herkes tarafından ishal olarak düşünülür bu durum ama değildir. Kuşların idrarı ve dışkısı yerden çıktığı için öyle söylenir. Gerçek ishalde poposu pislik toplamaya başlar. İşte ozaman tehlike çanları çalıyor demektir. Sulu yiyeceklerle vücuttan su atımı artar ve beslenemeyen kuş gittikçe zayıf düşer. Mesela Rendelenmiş havuç verirken havucu avucunuzda iyice sıkın ve suyunu akıtın. Yada marul v.b. yiyeceklerin. Bunların dışında bıldırcın yumurtası haşlayıp rendeden geçirin ve mama kabına koyarak kafese koyabilirsiniz.

   Tehlikeli olansa ishaldir. ilaç kullanmanızı tavsiye ederim. Pet-Shoplarda satılan ishal ilaçları, bunun dışında ziraatlerdende yardım alabilirsiniz. Poposuna dışkı yapışıyor diye sıvı yağ sürülür genelde ama bu bir hatadır yapmayın. Hiç olmadı veterinerlerin yazdığı yada tavsiye ettiği ilaçları kullanabilirsiniz. Genelde suyuna yada yemine katılır. Benim tavsiyem ise bunları yapın ama bunun dığında sabah akşam kuşa direkt olarak verin. Bir enjektör yardımıyla Kuşun ağzına 2 damla damlatın. Bunuda 2 gün yapmanız yeterli olacaktır.

     Hastalıkların bukadar artmasının nedeni havaların bukadar erken soğuması ve soğukların etkili diye düşünüyorum. Kuşlar baharda ve hava değişiminde tüy değişigirerler. Bu durum kuşlar için en hassas dönemdir. Kuşların ağrılı ve sangeçirdiği dönem onları oldukca rahatsız eder. Tüy değişiminden çıkamamaları onları beslenme olarakta zayıf düşürür. Tüy döneminde kuş istemediğimiz kötü sonuçlada karşılaşabilir. muhakkak tüy değişimine girmeleride sağlıkları açısından çok etkilidir. Tüyden çıkan muhabbet kuşu hem çok neşeli hemde çok sağlıklı olur.

     Hiç hastalıksız bol muhabbetli günler dilerim.

www.yavrumuhabbet.comPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   4289 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın