Mesaj panosuna, üye girişi yaparak mesaj yazabilirsiniz.

Burayı tıklayarak üye girişi yapabilirsiniz.
Burayı tıklayarak üye olabilirsiniz.

Yazılan mesajlar

Serkan Can (24/01/2012 12:06)
Konu : Şeyda er
Mesaj : Merhaba, öncelikle geçmiş olsun Şeyda hanım umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur kuşunuz..
Bu şişlik kesin olmamak birlikte öncelikle guatır veya ur, tümör,iltihap.. vs. olabilir fakat kesin olarak ne olduğunu bilmediğimden her hangi bir tedavi yöntemi öneremiyeceğim maalesef, umarım ne olduğu konusunda net bir bilgiye sahip (başta editörümüz olmak üzere) arkadaşlarımız vardır.
( bu söylediğim hastalıkları biraz araştırıp edindiğiniz bilgiler dahilinde kuşunuzu gözlemleye bilirsiniz)
Tekrardan geçmiş olsun..
Saygılar..
"Üyelere olmadığım zamanlarda yokluğumu aratmadığınız için ve geçerliliği büyük olan yardımlarınız için ben teşekkür ederim..."
Editör Notu
şeyda er (23/01/2012 22:38)
Konu : acil
Mesaj : merhabalar
benim 2 buçuk yaşında düya tatlısı erkek bir muhabbet kuşum var.oğlumun boynunun sol tatrında 2 gün önce fındık kadar bi şişlik farkettim. bu şişliğe bağlı olarak başını sağ tarafa eğik tutuyor. dengesini zor sağladığı için uçmuyor. yemesinde içmesinde ya da konuşmasında herhangi bir problem yok. ishal durumu yok. sadece şişlik ve buna bağlı olarak denge problemi var. yakınlarda veterinerde yok :S ne yapmalıyım ? lütfen yardımcı olun...
"Şeyda hanım merhaba, Sizden ricam "Kişisel Sayfam" bölümünden yöneticiye mesaj gönder kısmından kuşunuzun resimlerini gönderirseniz daha iyi yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.. Teşekkür eder saygılarımı sunarım..."
Editör Notu
burak alan (23/01/2012 19:42)
Konu : yavru paşam
Mesaj : kafesime nasıl bir dizayn yapabilirimm ??
"Kafesini yemlik, suluk ve tünekle dizayn yapabilirsiniz. Ekstra olarak sadece salıncak koymanız fazlasıyla yeterlidir. Diğer taraftan kuş için fazladan birşeyler yapmaya çalışmayın. Onu sevin, konuşun, yemini ve suyunu eksik etmemeniz Yeterlidir. Umarız Muhabbet Kuşunuzla uzun sağlıklı bir hayat geçirirsiniz. Sağlıcakla Kalın..."
Editör Notu
burak alan (23/01/2012 15:18)
Konu : yavru paşam
Mesaj : merhaba ali bey;
sizden bir çok konuda bilgi aldım ve tekrar tecrübenizden yararlanmak istiyorum. şimdi beni kuşum tam 1 aylık oldu ve tek erkek kuşum var. kafesine ve bana alıştı ötmeyede başladı hergün 17.00 ve 18.00 aralarında sürekli ilgileniyorum ismini söylüyorum ve konuşuyorum. benim yavru paşam ötmeye başladı şimdi konuşturmam için daha çokmu ilgilenmem gerekiyor lütfen yardımcı olursanız ali bey. çok tşk ettim şimdiden ;))
"Merhaba, Yok daha fazla ilgilenmeniz gerekmiyor. Bu kadarı kafidir..."
Editör Notu
mehmet alp (22/01/2012 19:29)
Konu : yavru resimleri
Mesaj : yavruların ilk resimlerini çektim ve yolladım biri 7 diğeri 5 günlük sizlerle paylaştım ;)))
"Mehmet teşekkür ederiz. Diğer yumurta için umduğum gibi olmaz umarım ama sanırım boş yumurta. Çünkü 2 şer gün arayla çıkmış olması gerekiyordu. Hadi 2 gün geç çıkma ihtimalini göz önünnde bulundurursak o Foto yolladığın gün çıkmış olması lazım. "
Editör Notu
ugur can (22/01/2012 16:14)
Konu : slm
Mesaj : anladım ama dokulmus tuyler yok kafeste ...
Serkan Can (22/01/2012 12:00)
Konu : Uğur Can
Mesaj : Merhaba,
Tüye girmek = tüy değiştirmektir..
Bu dönemlerinde kuşlar daha çok hırçın, asabi, hassas vs. olabilirler..
Saygılar..
ugur can (22/01/2012 02:31)
Konu : slm
Mesaj : o eskı kusumdu abıı... bunu dısardan aldım tuye gırmesı nasıl oluyo abı
ugur can (21/01/2012 00:52)
Konu : slm
Mesaj : ali abi biliyorum sabır gereken bi iş ama daha once dısı kusum vardı yan komsuda ıngılız muhabbet kusu vardı benım kı normal di 1 ayda yumartalar gelmeye basladı...anlamıyorum benım erkek kus evcıl de ondan mı olmuyor evım soguk ondan mı dısı almadan once yavruladıda dınlenıyormu ??? dişi bu aralar yuvadan uzak durunca erkek yuvanın kapısını kemırıyo kafasısıyla ısaret edıyo ... opusmelerı yem vermelerı var ama dıkkat ettım erkek kus dısı kusun agzını acmaya calısıyo...ve bosluga kusuyo dısı de o an bagırıyo... son olarak her sabah 7 9 arası hıc sasmaz sınır edecek sekılde bagırısıyorlar cok ıgrenc bı sesle uyanıyorum...bunu artık gun ıcersınde aksamda yapmaya basladılar....ABI KUSURA BAKMA KAFAM COK KARISIK ... ISTERSEN BI GUN IZLEMEY ALIYM HAREKET VE DAVRANISLARI SANA ILETIYM ... LUTFEN YARDIM ET...:s :(
"Merhaba, Yumurtalar gelmeye başladı dediğin kuş ile şuan bahsettiğin farklı kuşlar mı? Yeni aldığın dişi dışarıdan aldıysan tüye girecektir. Tüyde kuşlar için en hassas dönemdir. Onun için dikkat etmek gerekir. Sabah ötümleri normaldir, Gün ağarırken kuşlar için çiftleşmeye en çok elverişli zamandır. Biraz daha sabretmen gerekecek..."
Editör Notu
Serkan Can (20/01/2012 14:29)
Konu : Burak Alan
Mesaj : Burak bey kuşunuzun kaç aylık bir yavru olduğunu bilmiyorum ama bu kaşıntının iki sebebi vardır, büyük bir ihtimal 'kuşunuz tüy değiştiriyor' veya 'bitlenmiş' olabilir ( bitlenmiş ise kuşunuzu gece takip edin bitler karanlıkta daha aktif olurlar kafesten gece normalden fazla bir hareketlilik sesleri geliyorsa kuşunuz yerinde durmuyorsa kaşıntı vs. bitlenmiş olabilir) Bence Editörümüz Ali Bey'in paylaşmış olduğu "Muhabbet kuşu hastalıkları ve tedavisi" başlığı altındaki ara tüy dökümü, tüy değişimi, kaşıntı ve bitlenme.. bölümlerini okuduktan sonra kuşunun hareketlerini takip edip tüylerini gözlemleyip tanıyı kendiniz koyarsanız bence daha iyi olur diye düşünüyorum..
saygılar..
burak alan (20/01/2012 10:12)
Konu : yavru paşam
Mesaj : günaydın arkadaşlar muhabbetimiz bol olsun inşallah :))
Arkadaşlar sizden bir konuda daha yardımcı olmanızı istiyorum.. Benim yavru paşam dünden beri kaşınmaya başladı tüylerini mi değiştirecek, yoksa hastalandımı ???
Serkan Can (19/01/2012 16:18)
Konu : Tarçın
Mesaj : Merhaba..
Muhabbet kuşları genelde ses çıkaran (çan,zil vs.) gibi oyuncakları severler..
Kuşunuza ses çıkaran, üzerinde akrobatik hareketler yapabileceği oyuncaklar, kuş salıncağı.. gibi oyuncaklar alabilirsiniz, yalnız! kuş kafeslerine ayna takılmasından yana değilim çünkü; tek bakılan kuşlar aynada gördükleri görüntülerini tanıyamıyacaklarından ve bir zaman sonra iç güdüsel isteklerini aynadaki görüntüsüyle karşılamak isteyeceklerdir tabii ki bu isteklerine yanıt alamıyacağı zaman mutsuz ve asabi olacaklardır veya herhangi bir hareketine görüntüsü tepki vermeyince sinirlenecektir hatta onunla kavga bile edecektir bu da kuşların mutsuzlaşıp asabi olmasına neden olacaktır diye düşünüyorum. Saygılar..
Serkan Can (19/01/2012 16:11)
Konu : Editör Notu
Mesaj : Ben teşekkür ederim Ali Bey..
Bir nebzede olsa arkadaşlara yardımcı oluyorsam ne mutlu bana :) saygılar..
bixici (19/01/2012 13:34)
Konu : TARÇIN
Mesaj : arkadaşlar kuşuma ne tarz oyuncaklar alabilirim ve sizler ne tür oyuncakları tavsiye edersiniz ??
not: kuşum tek çift deiğildir.
burak alan (19/01/2012 13:17)
Konu : yavru paşam
Mesaj : tşk ederim arkadaşlar dediklerinizi çok iyi anladım. peki ne tür bir damla almalıyım ? ve banyosunu ne kadar aralıklarla yaptırıyım ? birde kuşu elime aldığımda titriyo o titremesi normalmi ve ben o titremeyi nasıl kesebilirim ?
"Burak bey Merhaba, Ne damlası olduğunu hakkında bilgi verir misiniz? Hiç birşey anlamadım. Bir damla almak zorunda değilsiniz. Banyoyu da kış ayında önermiyorum. Kuş kendi gereksinimini suluktan götüürebilir. Titremesi soğuktan yani üşümeden kaynaklanıyrda olabilir üşütmüşte olabilir. Sıcak bir ortamda tutun. Ve biraz ona zaman verin. Kendine bir gelsin. İlk mesajda da dediğim gibi zamanla zaten size istemesenizde ürkütmediğiniz sürece alışacaktır. "
Editör Notu
Serkan Can (19/01/2012 11:40)
Konu : Burak Alan
Mesaj : Öncelike, Aytül .."sofraya otursun istyor".. :))) çok iyiydi :))
gaga taşının amacı en önemli olarak muhabbet kuşlarının gagalarının fazla uzayıp ( yem yiyemiyecek boyutlara) gelmesini engelliyecektir, gaga taşını bir zaman sonra kuş gagalamaya başlayacaktır..
Ben kuşlara yapay yolla deilde direk taze meyve-sebzeden vitamin ihtiyacını karşılaması taraftarıyım, verdiğiniz vitamin kuşun hastalıklara karşı direncini arttıracaktır ama dediğim gibi taze meyve-sebze bence daha çok sağlıklı..
Kafesin altına illâ bişey sermek zorunda değilsiniz ama sermek istiyorum böylece daha rahat temizliği olur diyorsanız ; gazete kağıdı veya onun kemirebileceği herhangi bir yabancı cisim sermeyiniz, özellikle gazete kağıdındaki kimyasallar (mürekkep) kuşun hastalanmasına ve hatta hatta zehirlenmesine neden olacaktır.. saygılar..
"Serkan bey sizede ayrıca teşekkür ederim. Bilgilerinizin doğruluğuna kefilim... :) Altına beyaz havlu kağıt serebilirsiniz..."
Editör Notu
Serkan Can (19/01/2012 11:31)
Konu : Burak Alan
Mesaj : Ali beyinde söylediği gibi günün belirli zamanlarında kuşu elinize alıp genel olarak sevmelisiniz, tabi bunu yaparken onu 'korkutmadan incitmeden' yapmalısınız.. zaten zamanla size alışacaktır, Alıştıklarında gelip omuzunuzada konar, muhabbet kuşları sahibinin omuzunda vakit geçirmeyi severler bir zaman sonra siz ona ilgi göstermeseniz bile büyük bir ihtimal o gelip sürekli üzerinize konacaktır..
Kuşlar hemen hemen 4 haftalık olduklarında uçmaya hazır olurlar ve bildiğiniz üzere uçma alıştırması yapmadan hiç bir kuş uçmayı öğrenemez bu uçuş denemeleri sırasında kazaları bir nebze azaltmak için camları(aynaları) perdeyle kapatabilirsiniz camı farkedemeyip çarpabilir, rahatlıkla konabileceği yerler yazırlayabilirsiniz vs. saygılar..
aytül (19/01/2012 11:30)
Konu : burak bey
Mesaj : Burak bey bence kuşunuzun resmini yollayın bakalım gerçekten 28 günlük mü.. benim ilk aldığım kuş yemlikten yem yemiyodu ve çok saldırgandı 30 günlük demişlerdi ama en az üç aylık dedi Ali bey resimlerini görünce .. :) sonrasında ise dişi olduğunu öğrendim ...istemeden de olsa değiştirdik...ama size bi tüyo verebilirim başındaki çizgiler burun kısmına ne kadar yakınsa o kadar yavru demekmiş...Gaga taşını gagalamıyo ama oğlumun mandaldan yaptığı oyuncakları ve not defterlerini gagalıyo..yemi normal alıyorum ama suyuna vitemin atıyorum ayrıca kafesin altına düz beyaz kağıt seriyorum gazete mürekkebi zarar verir gibi geliyo bana ... bir ayı geçti bizim boncuk paşa (yeni kuşumuz) daha dün kafesinden çıktığında uçup omzuma konabildi...bu kuş işi sabır işiymiş...insan eve alıp getirince uçsun konuşsun ne biliyim sofraya oturtsun felan istiyo di mi ama ...
"Değerli bili ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim Aytül Hanım. Eksikliğimi aratmadığınız için sağolun..."
Editör Notu
Serkan Can (19/01/2012 11:26)
Konu : Burak Alan
Mesaj : Ali beyinde söylediği gibi günün belirli zamanlarında kuşu elinize alıp genel olarak sevmelisiniz, tabi bunu yaparken onu 'korkutmadan incitmeden' yapmalısınız.. zaten zamanla size alışacaktır, Alıştıklarında gelip omuzunuzada konar, muhabbet kuşları sahibinin omuzunda vakit geçirmeyi severler bir zaman sonra siz ona ilgi göstermeseniz bile büyük bir ihtimal o gelip sürekli üzerinize konacaktır..
Kuşlar hemen hemen 4 haftalık olduklarında uçmaya hazır olurlar ve bildiğiniz üzere uçma alıştırması yapmadan hiç bir kuş uçmayı öğrenemez bu uçuş denemeleri sırasında kazaları bir nebze azaltmak için camları(aynaları) perdeyle kapatabilirsiniz camı farkedemeyip çarpabilir, rahatlıkla konabileceği yerler yazırlayabilirsiniz vs. saygılar..
burak alan (19/01/2012 11:09)
Konu : yavru paşam
Mesaj : Ayrıca arkadaşlar bir şey daha soracam izninizle..
ben şimdi kuşuma vitamin yemi,vitamin damlası ve gaga taşı almam gerekirmi yada alsam çokmu erken olur ? hem bazı form sitelerinde kafesin altına gazete sermeyin sakıncalı diyorlar bu konu hakkında bilginiz varmı ? gazete sakıncalı ise gazete yerine ne sermem gerekir ? tekrar tşk ederim :) saygılar . .
 7  ...